Prezbiterium

Gotyckie prezbiterium stanowiące najstarszą część kościoła, a pierwotnie samoistną świątynię, zdobi barokowy ołtarz główny. Posiada on cztery złocone kolumny w stylu greckim i ozdobne kapitele.

ołtarz główny, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie

Centralną część ołtarza zdobi krzyż z figurą Jezusa Chrystusa. Piękno rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego skłoniło znawców sztuki do stwierdzenia, że może być ona dziełem Wita Stwosza lub jego szkoły.

Krzyż,  ołtarz główny, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie

W tle krzyża znajduje się okno w kształcie serca, a w nim witraż. Po bokach krzyża, umieszczone są dwie rzeźbione postacie kobiece: Matka Boża i Św. Magdalena.

Krzyż,  ołtarz główny, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie

W górze w złocistych promieniach jest rzeźba Boga Ojca trzymającego w ręce kulę ziemską z krzyżem.

Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie, Bóg Ojciec

W górnej części ołtarza nad kolumnami znajdują się postacie dwóch aniołków  z narzędziami męki pańskiej.

aniołki, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie, Bóg Ojciec

Na tabernakulum widnieje złocona płaskorzeźba Jezusa Chrystusa.

tabernakulum, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie,

Nad tabernakulum umieszczony jest mały owalny obraz patronki parafii św. Marii Magdaleny.

maria magdalena, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie,

Boczne ściany prezbiterium zdobią obrazy świętych w złoconych ramach oraz złocone ornamenty.

prezbiterium, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie,

3

Ozdobą prezbiterium jest nie tylko bogato rzeźbiony ołtarz ale również piękne gotyckie ostrołukowe sklepienie o dwu zwornikach, z ceglanymi żebrami. Inskrypcja z datą ułożoną w dwóch kręgach wokół litery „W” (herb Abdank Machowskich) o treści „MURATO ANNO DOMINI MCCCXL”. Pozwala datować zakończenie budowy miechocińskiego kościoła na 1340 r.  Pochodzące z przełomu XIV/XV wieku monumentalne polichromie ścienne zachowane na ścianach i sklepieniu prezbiterium odkryte zostały podczas prac konserwatorskich prowadzonych w 1992 r.

ostrołukowe sklepienie, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie,

zworniki, Kościół Św. Marii Magdaleny w Miechocinie,