Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to trzy najważniejsze dni całego roku liturgicznego.
W Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej wspominamy wydarzenia z Wieczernika – ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus wypowiada słowa “To jest Ciało Moje za was wydane”, “Czyńcie to na moją pamiątkę”. Jego krew posłuży jako krew Nowego i Wiecznego Przymierza. Zostanie zabity, by wszystkich ludzi uratować od śmierci wiecznej. Podczas Mszy św. milkną dzwony. Cisza ta świadczy o cierpieniach wydanego na mękę krzyżową Chrystusa. Na zakończenie uroczystości Eucharystia zostaje przeniesiona do “Ciemnicy”. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte, gaśnie wieczna lampka, a ołtarz, przy którym jeszcze przed chwilą sprawowano Najświętszą Ofiarę, stoi obnażony i pusty. Wchodzimy w czas męki Chrystusa.
W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w “Ciemnicy”. Odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz Liturgia Męki Pańskiej. Składa się ona z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. Ministranci i kapłani podchodzą do ołtarza w ciszy i skupieniu. Przed ołtarzem kapłan pada na twarz. Zbawcze wydarzenia przypomina Ewangelia z której czytany jest opis Męki Pańskiej. Na zakończenie Liturgii Słowa odbywa się uroczysta modlitwa powszechna. W dziesięciu wezwaniach prosimy Boga, aby miał w opiece cały świat. Kapłan odsłania krzyż, śpiewając: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, a wszyscy odpowiadając: „Pójdźmy z pokłonem” i padają na kolana. Trwa adoracja Krzyża. Po adoracji Krzyża następuje Komunia święta. Nie ma przeistoczenia. Rozdaje się Ciało Chrystusa, konsekrowane poprzedniego dnia. Liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Bożym Grobem. Monstrancja jest przykryta białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Tego wieczora i przez cały następny dzień trwa adoracja.
W Wielką Sobotę następuje poświęcenie pokarmów na Wielkanocny stół. Wieczorem przeżywamy Liturgię Wigilii Paschalnej. Składa się ona z czterech części. Pierwszą jest Liturgia Światła. Przed kościołem rozpalane jest ognisko, następuje poświęcenie ognia. Na paschale kapłan kreśli symbole, które wskazują na Jezusa, panującego nad czasem i wiecznością. Z zapalonym paschałem procesja wchodzi do nieoświetlonego kościoła. „Światło Chrystusa”: śpiewa kapłan i wszyscy zapalają od paschału swoje świece – znak zmartwychwstania jako nowego światła. Druga część to Liturgia Słowa. Czytania pokazują całą historię Zbawienia ludzkości. Kolejną częścią celebracji jest Liturgia Chrzcielna. Po błogosławieństwie wody odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. Wierni wyrzekają się szatana i wyznają swoją wiarę. Podczas Liturgii Eucharystycznej, spożywamy Ciało i Krew Zbawiciela – pokarm na życie wieczne.