Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej

W Wielką Sobotę następuje poświęcenie pokarmów na Wielkanocny stół. Wieczorem przeżywamy Liturgię Wigilii Paschalnej. Składa się ona z czterech części. Pierwszą jest Liturgia Światła. Przed kościołem rozpalane jest ognisko, następuje poświęcenie ognia. Na paschale kapłan kreśli symbole, które wskazują na Jezusa, panującego nad czasem i wiecznością. Z zapalonym paschałem procesja wchodzi do nieoświetlonego kościoła. „Światło Chrystusa”: śpiewa kapłan i wszyscy zapalają od paschału swoje świece – znak zmartwychwstania jako nowego światła. Druga część to Liturgia Słowa. Czytania pokazują całą historię Zbawienia ludzkości. Kolejną częścią celebracji jest Liturgia Chrzcielna. Po błogosławieństwie wody odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. Wierni wyrzekają się szatana i wyznają swoją wiarę. Podczas Liturgii Eucharystycznej, spożywamy Ciało i Krew Zbawiciela – pokarm na życie wieczne.