Nawa główna

Najbardziej wyeksponowaną ozdobą nawy głównej są dwa bogato zdobione barokowe ołtarze umieszczone ukośnie w rogach nawy przed prezbiterium.

nawa główna kościół w Miechocinie

Ołtarz Matki Bożej znajduje się po prawej stronie nawy. Jest wąski i wysoki bogato zdobiony złoconymi ornamentami. 

Barokowy ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W dolnej części ołtarza znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy lub przesuwnie Matki Bożej Różańcowej.  W górnej części ołtarza widnieje obraz św. Barbary. 

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Św. Barbara

Po przeciwległej stronie znajduje się ołtarz Serca Jezusowego. Równie wysoki i bogato zdobiony jak ołtarz Matki Bożej. 

barokowy ołtarz Serca Pana Jezusa w Miechocinie

W dolnej części ołtarza znajduje się obraz Serca Jezusowego lub przesuwnie Św. Marii Magdaleny. W górnej części ołtarza widnieje wizerunek Świętej Rodziny. 

Serce Pana Jezusa,

Św. Rodzina

Po lewej stronie ołtarza Serca Jezusowego znajduje się stara, kamienna chrzcielnica. Gotycki napis, który na niej widnieje wskazuje , że pochodzi ona z 1484 roku.

kamienna chrzcielnica

Na ścianach dookoła nawy głównej rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej

 

Na uwagę zasługuje również piękna XVII wieczna ambona- kazalnica. W 1932 roku została przeniesiona z prezbiterium. Zbudowana jest w stylu barokowej konstrukcji zawieszonej na ścianie z wejściem po schodkach.

Kazalnica złożona jest z korpusu-mównicy z parapetem (pulpitem), zaplecka i baldachimu. 

Kazalnica, ambona

Baldachim od spodu zdobi gołębica symbolizująca Ducha Świętego, a wieńczy korona z krzyżem oraz zdobiące koronę trzy złocone serca. 

23

Korpus mównicy posiada we wnękach rzeźbione i złocone postacie czterech ewangelistów.

korpus mównicy

W nawie głównej znajdziemy również figurę Pana Jezusa Młodzieniaszka,

Pan Jezus Młodzieniaszek

Świętego Józefa z Dzieciątkiem

św. Józef z Dzieciątkiem

oraz Świętego Antoniego

Św. Antoni

Po przeciwległej stronie do prezbiterium nad głównymi drzwiami znajduje się chór, a na nim pochodzące z 1956 roku organy. Organy zostały sprowadzone w 2011 roku z niemieckiej parafii p.w. św. Suitberta w Dortmundzie.

Neobarokowy stylizowany prospekt organowy  czyli przednia wyeksponowana część szafy organowej swoim stylem i ornamentami nawiązuje do ołtarza głównego. Element dekoracyjny stanowią wbudowane piszczałki, wykonane z metalu. Właściwy instrument znajduje się za prospektem, we wnętrzu szafy organowej. Organy są instrumentem o trakturze elektro – pneumatycznej, posiadają, stół gry oraz dwa miechy pływakowe zasilane elektryczną dmuchawą.  Barokowe brzmienie oraz bogactwo dźwięków sprawia, że instrument wykorzystywany jest zarówno w oprawie liturgicznej jak i koncertowej. 

organy miechocin